By pozostała piękna !

Współczesny czy z kilkuwiekową historią, drewniany i murowany – kościół ! Każdy odznacza się swoistym urokiem, w każdym panuje niepowtarzalny klimat. Już w XVI wieku Jan Kochanowski w przepięknym hymnie na cześć Stwórcy napisał:

„Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie
i w otchłaniach, i w morzu , na ziemi i w niebie”

To jednak zawsze świątynia pozostaje miejscem, w którym doświadczamy szczególnej obecności i bliskości naszego Pana. I chociaż nie ma nic materialnego, co mogłoby oddać moc jego potęgi i chwały, to dokładamy wszelkich starań, aby świątynia wyglądała jak najbardziej okazale, pięknie i była godnym mieszkaniem Pana Boga.

Zewnętrzny wizerunek naszej świątyni parafialnej w ostatnich latach ulegał stopniowo niekorzystnym zmianom. Zmienne warunki atmosferyczne, zawilgocenie fundamentów sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych sprawiły, że na zewnętrznej warstwie elewacji kościoła pojawiły się szare, nieestetyczne przebarwienia, pęknięcia i ubytki farby. Próby doraźnej likwidacji tych zniszczeń nie przynosiły oczekiwanych efektów i konieczny stał się gruntowny remont elewacji kościoła i dzwonnicy. Na podstawie przygotowanego przez architekta projektu, za zgodą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Konserwatora Zabytków z Siedlec , w ubiegłym roku rozpoczęły się prace. Odkopano i osuszono fundamenty, aby zlikwidować źródło postępującego zagrzybienia. Dalsze prace zaplanowano na ten rok. Podczas pierwszych zabiegów przygotowujących elewację do nałożenia warstwy tynku ochronnego i odpowiedniej jakości farby elewacyjnej ujawniły się nieprzewidziane trudności. Okazało się, że  tylko pomalowanie ścian kościoła nie gwarantuje utrzymanie się farby przez długie lata. Potrzebne jest skucie kilku warstw tynku i położenie nowego.

Te nieprzewidziane czynności, niestety w znaczący sposób wpłyną na czas i koszt zaplanowanych i rozpoczętych prac remontowych. Zgromadzone przez parafian środki finansowe i pozyskane dofinansowanie zewnętrzne okazały się niewystarczające i nie wystarczą na sfinansowanie podjętego remontu.

Dokładamy wszelkich starań, aby podołać nowemu wyzwaniu. Część prac została wykonana we własnym zakresie, przez parafian, pozostaje jednak kwestia zakupu dodatkowych materiałów. Na to potrzebne są dodatkowe pieniądze. Liczymy na wsparcie także Tych, dla których parafia pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra I Pawła w Wierzbnie, była rodzimą parafią, a obecnie swoje życie związali z innym miejscem. Zapewne pamiętają mały kościółek, w którym rozpoczęła się ich duchowa formacja i gdzie stawiali swoje pierwsze kroki na drodze wiodącej do poznawania swego Boga. Być może wiążą się z nim miłe wspomnienia i nadal darzą go sentymentem.

Wierzymy, że sprostamy temu wyzwaniu i szczęśliwie sfinalizujemy remont elewacji kościoła i dzwonnicy. Trudzimy się i pracujemy dla Pana, by Jego świątynia nabrała nowego blasku i pozostała piękna.

Małgorzata Wąsowska

Numer konta, na które można wpłacać środki na remont:
Bank Spóldzielczy, rachunek 37923600080390102320000010

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.