18 września – Święto Patrona dzieci i młodzieży

stanislaw_kostkaWspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki, które w tym roku wypadło w niedzielę, 18 września, stało się dobrą okazją do zamyślenia się nad jego życiem. W czym dziś możemy naśladować tego świętego młodzieńca, żyjącego dawno temu, jeszcze w XVI wieku?

W niedzielę po Mszy św. wieczornej w katechezie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania zastanawialiśmy się nad tym, czego może nas nauczyć św. Stanisław Kostka. I okazało się, że jego przykład jest bardzo na czasie. Powinniśmy nie tylko go podziwiać, ale naśladować, np. jego wytrwałość w dążeniu do celu. Gdy odczytał powołanie do życia zakonnego, uciekł z konwiktu w Wiedniu i udał się pieszo w przebraniu żebraka do Augsburga, a potem jeszcze do Dylingi, aby otrzymać zgodę na wstąpienie do jezuitów. Dziś daje nam przykład cierpliwości i pokory, gdy przechodzi rok próby w Dylingi. On syn z szlacheckiego rodu szorował podłogi, mył latryny i wykonywał, bez narzekania, różne ciężkie roboty. Wreszcie spełniło się jego pragnienie i został przyjęty do nowicjatu w Rzymie. Jego pragnienie świętości i zdobycia nieba przypomina, że dziś częstokroć zajmujemy się sprawami błahymi, a zapominamy o głównym celu życia. Ojciec św. Jan Paweł II krótko scharakteryzował św. Stanisława: „Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”.20160918_155614

Z racji swojego patrona dzieci i młodzież naszej parafii już w sobotę wieczorem zgromadzili się przy ognisku na placu przy plebanii, aby tworzyć radosną wspólnotę. Dużo emocji wniosła gra w piłkę nożną i siatkówkę, pomimo zapadającego zmroku i ciemności. Niektórzy przyświecali latarkami, aby i młodsi i starsi mogli dobrze się bawić. Pokrzepieniem sił była gorąca kiełbasa pieczona nad ogniskiem. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i Apel Jasnogórski.

20160918_155558W niedzielne popołudnie (o 15.00) na boisku szkolnym został rozegrany mecz w piłkę nożną: ministranci kontra wychowankowie z MOWu w Jaworku. Jeszcze przed meczem było jasne, że nie mamy większych szans na zwycięstwo, ale możemy pograć w piłkę. I chociaż Ministranci Wierzbna przegrali 3:6, to chyba nikt nie rozpaczał z tego powodu. Na zakończenie były jeszcze lody i rzuty karne. Chwała Bogu za słoneczną pogodę i dobrze spędzony czas.

Niech św. Stanisław Kostka wstawia się przed Panem Bogiem w intencjach naszej młodzieży.

– Z wdzięcznością – ks. Kazimierz

Możliwość komentowania została wyłączona.