Wigilia dla Seniorów

„Dzień jeden w roku”DSCN1177_zmień rozmiar

Wigilia. Szczególny dzień o niepowtarzalnym klimacie i swoistej atmosferze. Wśród najbliższych czy w gronie osób, z którymi jesteśmy związani zawodowo – zawsze budzi emocje. Przeżywany według utartego od lat, ale z niecierpliwością oczekiwanego schematu. Wigilia to…. i tu następuje przypomnienie zwyczajów, bez których nie wyobrażamy sobie tego dnia. Więcej, nikt nie dopuszcza nawet takiej myśli, bo są to kwestie oczywiste dla każdego.

Jedną z piękniejszych pastorałek, oddających charakter Wigilii jest utwór zespołu Czerwone Gitary. W kontekście wybranych fragmentów tej pastorałki  powróćmy do Wigilijnego Spotkania Seniorów, które odbyło się w naszej wspólnocie parafialnej.

DSCN1158_zmień rozmiar„ … dzień bardzo ciepły, choć grudniowy”

17 grudnia Szkoła Podstawowa w Wierzbnie powitała w swoich murach Szanownych Seniorów. Nutka zażenowania i niepewności, bo z racji wieku i stanu zdrowia, pozostają nieco na uboczu życia codziennego, szybko ustąpiły uczuciu wzruszenia i wdzięczności. Po ciepłym powitaniu przez organizatorów – ks. Proboszcza Kazimierza Jóźwika i Młodzieżowy Zespół Charytatywny działający przy parafii – z radością zajmowali miejsca w pięknie przygotowanej na uroczystość sali.

„ … dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem”

Na spotkanie przybyła dość liczna grupa osób „ w jesieni wieku”. W TEN DZIEŃ, NA TEJ KOLACJI starają się być obecni wszyscy domownicy, członkowie rodziny. Tak było i podczas naszego spotkania. Mimo gorącego przedświątecznego czasu obecni na nim byli przedstawiciele lokalnych instytucji: Wójt Gminy Wierzbno, p. Hanna Kelleher, Dyrektor Szkoły, p. Krzysztof Zarzycki i Kierownik GOPS, p. Witold Piórek

DSCN1172_zmień rozmiar„ … dzień, w którym radość wita wszystkich”

Radość, bo Boże przyjście na świat tuż, tuż i radość, bo spotkanie z dawno nie widzianymi znajomymi. Królował gwar rozmów, bo nie często zdarza się okazja, aby  w tym samym czasie i w tym samym miejscu spotkać tylu starych, dobrych znajomych. Na co dzień dzieli ich przepaść (za poetą Tadeuszem Różewiczem) odległości – 1, może 2, a może 4 kilometrów! Na co dzień muszą wystarczyć wspomnienia ! W radosny nastrój wprawiły „Jasełka na wesoło” w wykonaniu uczniów klasy VII. Kolejna radosna niespodzianka – w nawale przedświątecznych obowiązków o seniorach nie zapomniał Mikołaj, nie ten z Laponii, ale święty, z Mirry, i każdego obdarował drobnym upominkiem. Na spotkaniu nie dało się zauważyć smutnych i milczących twarzy

„ … dzień, który już każdy z nas zna od kołyski”

Opłatek, postne potrawy na stołach,  zapach świerkowego igliwia niczym zapach choinki wypełniający salę, śpiew kolęd. Znamy to od zawsze i nie zabrakło tych wigilijnych, staropolskich akcentów na naszej uroczystości. Tradycja zobowiązuje i organizatorzy zrobili wszystko, aby pozostać jej wiernym

DSCN1164_zmień rozmiar„…Dzień, piękny dzień – Dziś nam rok go składa w darze.”

Chociaż ta jedyna Wigilia, bezpośrednio poprzedzająca Narodzenie Pana, była przed nami, dało się odczuć jej klimat na tym wcześniejszym spotkaniu opłatkowym. Świadomość, że Pan jest blisko,  radosna przedświąteczna rzeczywistość, możliwość przebywania w tak szerokim gronie, a może … zapewne każdy z uczestników dodałby osobistą refleksję, zadecydowały, że niedzielne popołudnie 17 grudnia różniło się od innych. Dla wszystkich, zaproszonych gości i organizatorów, było to ważne wydarzenie, było to piękny dzień.

                                                                                             Małgorzata Wąsowska

*    tytuł i śródtytuły pochodzą z utworu pt. „ Dzień jeden w roku”,
muzyka Seweryn Krajewski, słowa Krzysztof Dzikowski

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.