Dożynki Parafialne – A.D. 2019.

„Ziemia wydała swój owoc,
Bóg, nasz Bóg, nam pobłogosławił”.
(Ps 67, 7)

W niedzielę 18 sierpnia, podobnie jak w latach ubiegłych, zgodnie z piękną polską tradycją, licznie zebrani w wierzbiańskiej świątyni parafianie dziękowali Panu Bogu za dobre tegoroczne plony. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili państwo Zofia i Jerzy Leszczyńscy z Lasu Jaworskiego. Ciągle w nas, Polakach, mało jest radosnego optymizmu. Chętnie poddajemy się narzekaniu i przez to tracimy radość serca. Dziękczynienie za plony pomaga nam przezwyciężać pokusę narzekania, np. na suszę i na słabe urodzaje. Cieszy, gdy jeden z naszych rolników wyznał, że tegoroczne zbiory są u niego dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Podczas uroczystej Eucharystii i wspólnej modlitwy do Ojca niebieskiego, dziękowaliśmy za troskę o nasze rodziny i błogosławieństwo w pracy. Jemu z ufnością zawierzyliśmy każdy dzień życia. „Bez Boga ani do proga” – głosi stare polskie przysłowie. Jako chrześcijanie  mamy świadczyć, że  na nic zdałaby się praca rolnika, właściwe nawożenie czy najbardziej fachowa wiedza, gdyby zabrakło Bożego błogosławieństwa (słońca, deszczu…), które pozwala z nadzieją oczekiwać na obfite zbiory. Dobrze, że w maju licznie gromadzimy się przy krzyżach i kapliczkach na nabożeństwie poświęcenia pól. Śpiewając Litanię do wszystkich świętych, z ufnością modlimy się, aby nikomu nie zabrakło chleba..Jako proboszcz, z serca dziękuję mieszkańcom wszystkich wiosek za przygotowanie dożynkowych wieńców i koszów z płodami ziemi – wotum wdzięczności Panu Bogu. W sumie zebrało się 11 takich wotów dziękczynienia. Na ich przygotowanie niektórzy parafianie poświęcili wiele czasu. Każdy misternie wykonany, przyozdobiony kwiatami, ziołami i owocami. Wśród tych „dożynkowych arcydzieł” wyróżniał się wieniec przygotowany przez parafian z Sobonia. Oryginalna forma młynu, dbałość o szczegóły i perfekcja wykonania przykuwały wzrok obecnych na dożynkowej uroczystości.  Dowiedziałem się, że na jeszcze początku XX wieku w Soboniu rzeczywiście działał taki młyn wodny. Radosna prezentacja wieńców przy ołtarzu polowym tworzyła życzliwą rodzinną atmosferę. Można było degustować smaczne miejscowe wypieki, zjeść loda i wypić coś dla ochłody. Gościnnie wystąpił duet Basia i Radek, a na zakończenie zagrał zespół Diverse z Grębkowa. Radosny nastrój i skoczna muzyka sprawiły, że niektórzy parafianie i goście puścili się w tany. Pragnę gorąco podziękować pani Anecie Miklaszewskiej za piękną oprawę muzyczną dożynkowej Eucharystii oraz p. Małgorzacie i Michałowi Wąsowskim za przygotowanie dożynkowej dekoracji. Szczególnymi świadkami naszego Święta Plonów były słomiane postacie baby i dziada.Chwała Panu za tegoroczne zbiory. Z serca dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację naszej uroczystości.

–  z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.