Pamiętamy o ks. Tomaszu Sobiepanku

IMG_20170507_163237_zmień rozmiarW niedzielę 7 maja na zakończenie nabożeństwa poświęcenia pól na Wólce i w Świdnie zgromadziliśmy się na Eucharystii przy krzyżu w Eminie, nieopodal miejsca w którym w 1867 roku przyszedł na świat Tomasz Sobiepanek. Modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla pracujących na roli, o słoneczną pogodę i obfite zbiory. Prosiliśmy także Pana o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Nasz ziomek, ks. Tomasz Sobiepanek tutaj wzrastał, odpowiedział na głos powołania, wstąpił do seminarium we Włocławku i 1 stycznia 1893 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Ofiarnie służył w parafii w Morzysławiu, Gidlach, Grzymalinej Woli, Kawnicach oraz jako kapelan szpitala w Koninie. W czasDSCN0528_zmień rozmiarie okupacji hitlerowskiej został aresztowany wraz z innymi kapłanami i więziony w Lądzie a 30 października 1941 roku przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Księga Martyrologium duchowieństwa potwierdza, że ks. Tomasz Sobiepanek zmarł w Dachau 10 listopada 1941 r. jako jeden z pierwszych z głodu i wycieńczenia.

Na zakończenie Eucharystii została poświęcona tablica z napisem: „Gdy gaśnie pamięć ludzka niech dalej mówią kamienie” Stefan kard Wyszyński. Pamięci ks. Tomasza Sobiepanka ur. 24 listopada 1867 r. w Eminie syna Józefa i Weroniki z Gadomskich zamordowanego 10 listopada 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Rodzina. Emin 7.05.2017r.”.

Gorąco ufamy, że ks. Tomasz Sobiepanek będzie wypraszał u Boga hojne łaski dla nas i nowe powołania do służby w Kościele. A poświęcona płyta obok krzyża przy drodze niech przypomina nam, że mamy przed Bogiem bliskiego orędownika oraz o tym, że nasze życie powinno być także drogą do nieba.

Z wdzięcznością Rodzinie i zapewnieniem o modlitwie

Ks. Kazimierz Jóźwik

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.