Ogłoszenia – Kwiecień 2020

Powrót do listy ogłoszeń

26 kwietnia – 3 Niedziela Wielkanocy

1. Dziś w całej Polsce Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem: „Misterium Słowa, które się stało Chlebem życia” i rozpoczynamy kolejny Tydzień Biblijny. Niech lektura Pisma świętego staje się dla nas źródłem  duchowej mocy i światłem w codziennym życiu. Proponowane jest studium Ewangelii wg św. Mateusza i czytajmy w gronie rodziny po jednym rozdziale: dziś, w poniedziałek i we wtorek. Proponuję taki porządek: mieszkańcy Lasu Jaworskiego – dziś 1 rozdział, jutro 11 i we wtorek 21 rozdział; Helenów – 2, 12 i 22; Cierpięta – 3,13 i 23; Jaworek – 4, 14 i 24; Wierzbno – 5, 15 i 25; Soboń – 6, 16 i 26; Wólka – 7, 17 i 27; Świdno – 8, 18 i 28; Janówek – 9, 19 i 28; Wyględówek – 10,20 i 28 rozdział Ewangelii wg św. Mateusza.

2. Jest grafik dla czytających słowo Boże podczas Eucharystii na miesiąc maj. Msza św. o 12.00 jest transmitowana przez Internet. Zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu, aby wypraszać zdrowie dla zarażonych koronawirusem, zakończenie epidemii i mocną wiarę oraz braterską miłość dla wszystkich chrześcijan.

3. Informuję, że wg zaleceń sanitarnych na Mszy św. w naszej świątyni może się gromadzić 10 osób, a pozostali wokół kościoła. Używamy maseczek, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

4. W piątek rozpoczynamy maj i nabożeństwa ku czci NMP.  W tym roku nabożeństwo majowe 10 min przed Mszą św. wieczorową, a w niedzielę po sumie.

5. W sobotę będziemy przeżywać Uroczystość NMP Królowej Polski. Zapraszam na Mszę św. o 7.30 i 18.00. Pamiętajmy o wywieszeniu białoczerwonej flagi.

6. W najbliższą niedzielę na sumie modlimy się za druhów strażaków z OSP Wierzbno i OSP Jaworek przez wstawiennictwo św. Floriana, patrona strażaków. Z serca będziemy dziękować Panu Bogu za ofiarną służbę druhów strażaków w naszej społeczności.

7. Dziękuję za sprzątanie mieszkańcom Helenowa i na sobotę zapraszam już rodziny z Lasu Jaworskiego: p. Halinę i Eugeniusza Wielądek, p. Joannę i Bogusława Aleksandrowicz oraz p. Monikę i Roberta Matusik.

8. Zachęcam do lektury nowy Nr „Echa Katolickiego” i Tygodnika „Idziemy”. W Echu przeczytamy wywiad z bpem Grzegorzem Suchodolskim, jak zbudować mocny wiarą domowy Kościół oraz o powierzeniu swojego życia Niepokalanemu Sercu Maryi.

9. Pan Bóg powołał do wieczności śp. Genowefę Kodym ze Świdna. Pogrzeb w poniedziałek o 12.00. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

19 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego

1. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. W „Dzienniczku” do św. s. Faustyny Pan Jezus mówi: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia. Pragnę, ażeby kapłani głosili to wielkie miłosierdzie moje względem dusz grzesznych” (Dz.49-50). Prośmy o Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata. Przed sumą Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2. 16 kwietnia Ojciec święty Franciszek mianował ks. Grzegorza Suchodolskiego biskupem pomocniczym naszej diecezji. Z radością wielbimy Boga za tę nominację.

3. Rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Myślą przewodnią są słowa Stefana kardynała Wyszyńskiego: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”. Zachęcam codziennie o 20.30 do modlitwy różańcowej w rodzinach o ustanie epidemii koronawirusa, za służbę zdrowia oraz za chorych i przebywających na kwarantannie.

4. Starajmy się przestrzegać rozporządzenia władz sanitarnych, aby nosić maseczki, a od jutra na Mszy św. wewnątrz świątyni może uczestniczyć do 10 osób, licząc wielkość kościoła. Inni mogą uczestniczyć na zewnątrz, zachowując zalecaną odległość (2 m) między sobą.

5. W czwartek uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski. Msza św. o 18.00.

6. Dziękuję za sprzątanie mieszkańcom Helenowa i na sobotę zapraszam: p. Małgorzatę i Czesława Tafil oraz p. Agnieszkę i Grzegorza Brogowskich. I Helenów zakończy swój dyżur troski o czystość kościoła. Z serca: „Bóg zapłać!”, a następnie zapraszam mieszkańców Lasu Jaworskiego.

7. Zachęcam do lektury nowy Nr. „Echa Katolickiego”. Przeczytamy, że Boże miłosierdzie jest ratunkiem dla każdego człowieka oraz jak w dobie pandemii radzą sobie nasi misjonarze na Jamajce i w Boliwii.

8. Pan Bóg powołał do wieczności śp. Marcina Hołubca z Sobonia. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

12 kwietnia – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

1. Jezus Chrystus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana wychodzi z grobu. My wchodzimy ze Zmartwychwstałym Panem w czas paschalny z lękiem wobec  epidemii koronawirusa, ale i w nadziei, ponieważ Chrystus niesie wszystkim pokój. Z ufnością modlimy się, by chorzy powrócili do zdrowia; ci, którzy przeżywają obecnie kwarantannę, aby znów mogli podjąć  pracę zawodową; dzieci i młodzież, by mogli się już wkrótce spotkać w szkolnych murach, a ci, którzy odeszli do Pana, otrzymali wieczną nagrodę. Życzę wszystkim zdrowia i nadziei w Panu na każdy dzień. 

2. W Dzień Zmartwychwstania  Pańskiego Rezurekcja o 6.00 w intencji wszystkich parafian, potem Msza św. o 10.00 i 12.00. Msza św. o 12.00 będzie transmitowana przez Internet na naszej stronie. Z serca dziękuję pani Anecie Miklaszewskiej za piękną dekorację grobu Pańskiego oraz ołtarza przechowania Najśw. Sakramentu, a panu Rafałowi za transmisję Mszy św. przez Internet.

3.  Dziękuję za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Pozostało 2200 zł, które wpłaciłem na konto parafialne na remont elewacji kościoła i dzwonnicy. Dziękuję wszystkim, którzy w czasie Triduum Paschalnego znaleźli czas na prywatną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.

4. Poniedziałek Wielkanocy Msza św. o 9.00, 12.00 (także w transmitowana przez Internet) i o 18.00.

5. Przeżywamy nowennę do Miłosierdzia Bożego. Zachęcam do łączenia się w modlitwie przez radio i TV.

6. Najbliższa niedziela to Święto Bożego Miłosierdzia. Przed sumą odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego i zawierzymy siebie Panu Jezusowi. Rozpoczniemy także Tydzień Miłosierdzia.

7. Dziękuję mieszkańcom Helenowa za sprzątanie kościoła i na sobotę zapraszam: p. Teresę i Kazimierza Leszczyńskich oraz p. Barbarę i Arkadiusza Zalewskich.

8. Zachęcam do lektury nowy Nr „Echa Katolickiego”. Jest dużo ciekawych artykułów.

5 kwietnia – Niedziela Palmowa

1. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. To szczególny czas w ciągu roku liturgicznego, a obecnie z powodu epidemii koronawirusa będziemy przeżywać w rodzinach. W Wielki Czwartek od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Obejmuje ono Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Jego centrum jest Wigilia Paschalna i chwalebne Zmartwychwstanie Pańskie. We Mszy św. w świątyni może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc służących przy ołtarzu.

2. Korzystajmy z transmisji Mszy św. przez radio i TV. Przez Internet będzie transmisja z Mszy św. w Wierzbnie: w Niedzielę Palmową o 12.00, w Wielki Czwartek – o 18.00: Msza św. Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek – o 18.00: Liturgia Męki Pańskiej, w Wielką Sobotę o 20.00 – Wigilia Paschalna i w Dzień Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. o 12.00.

3. W poniedziałek od 9.00 dekorujemy Ołtarz przechowania Najświętszego Sakramentu i Grób Pański na święta. Dziękuję za ofiary na kwiaty: Świdno – 370 zł, Wólka 210 zł, Wyględówek – 320 zł, Soboń – 170 zł, Helenów -180 zł, Janówek – 500 zł i Jaworek – 360 zł. Pieniądze, które zostaną wpłacę na konto parafialne na remont elewacji kościoła.

4. W Wielki Czwartek przeczytajmy w rodzinie fragment Ewangelii św. Jana 13 i 14 rozdział, możemy duchowo przyjąć Komunię św., trwając choćby 3 min w ciszy i dziękczynieniu za to, że Pan Jezus przychodzi do nas. Wybaczmy sobie nawzajem jakieś nieporozumienia, aby w atmosferze miłości spożyć wraz z rodziną kolację.

5. W Wielki Piątek umieścimy w centralnym miejscu na stole krzyż, w ciągu dnia odprawimy w gronie rodziny „drogę krzyżową”, a wieczorem czytamy opis męki Pana Jezusa wg św. Jana (18-19 rozdział). Zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post (czyli jeden posiłek do syta i dwa nie dosytu).

6. Wielka Sobota to dzień wielkiej ciszy, bo Pan spoczywa w grobie. Kościół trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani. Nie będzie z powodu kwarantanny tradycyjnego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny przez kapłana. Ale zgodnie z sugestią Kościoła w poranek wielkanocny ojciec lub matka odmówi modlitwę błogosławieństwa.

7. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zachęcam do adoracji Pana Jezusa w świątyni. Modlimy się za ludzi zarażonych koronawirusem, za zmarłych o łaskę nieba, na lekarzy i służbę zdrowia, o ustanie epidemii, a także o mocną wiarę, nadzieję i miłość w naszych rodzinach. Maksymalnie po 3 osoby z miejscowości wg następującego porządku: 8.00 – Las Jaworski, 9.00 – Helenów, 10.00 – Jaworek, 11.00 – Wyględówek, 12.00 – Janówek, 13.00 – Cierpięta, 14.00 – Soboń, 15.00 – Wólka, 16.00 – Świdno, 19.00 – Wierzbno cz. I, 20.00 – Wierzbno, cz. II. Codziennie godzinę przed Mszą św. czuwam w konfesjonale.

8. Wigilia Paschalna w tym roku skromniejszej oprawie liturgicznej o 20.00, a w Niedzielę Zmartwychwstania o 6.00 Rezurekcja, potem jeszcze Msza św. o 10.00 i 12.00.

9. Dziękuję za sprzątanie kościoła rodzinom z Jaworka i na sobotę zapraszam z Helenowa: p. Krystynę Zalewską, p. Ewę i Mirosława Patoka oraz Barbarę i Ryszarda Aleksandrowicz.

10. Pan Bóg powołał do wieczności sp. Romana Żaboklickiego z Wólki. Pogrzeb w poniedziałek o 14.00. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Komentarze są wyłączone.